reklama

Grécko

Na tému Grécka sa už toho povedalo toľko, že sa niekomu môže zdať, že si Gréci toľkú pozornosť ani nezaslúžia. Ale nedajte sa mýliť, zaslúžia si ju. To, čo sa okolo nich deje, je totiž úplne bezprecedentný hazard s morálkou. Či je to hazard s peniazmi našich občanov? Nuž je. O tom asi nepochybuje ani vládna koalícia, aj keď riziko stále zahmlieva a bagatelizuje. Lenže tu ja osobne nevidím ten najväčší hazard.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

To, čo podľa mňa najviac utrpí, bude morálka. Zdá sa Vám, že preháňam? Tak si vypočujte makroekonomický príbeh Grécka prerozprávaný do mikroekonomickej podoby. Do príbehu, ktorý by sa po vzore Grécka mohol stať asi takto.

Jedného dňa vás navštívi sused. Vraj dlhuje za plyn a elektrinu a úver na byt, v ktorom býva, už banke tiež dlho nespláca. Aj si požičal na úhradu splátky, ale pôžička na splátku pôžičky ho ešte viac zadĺžila. No tak si teda prišiel požičať od Vás.

Ste dobrí susedia už roky, tak ho nepošlete hneď kade ľahšie, ale začnete sa pýtať, ako k tomu došlo, že nemá ani na byt, ani na kúrenie... A on, že potreboval nový nábytok, luxusnú dovolenku, super auto a to všetko niečo stojí. Zaváhate. Máte mu požičať, keď peniaze na byt míňal na luxus? Ale ešte vždy ho nevyženiete a spýtate sa, či mu banka predsa len nepožičia. Nuž nepožičia. Banka totiž vie, že jeho dlhy sú vyššie ako všetok jeho majetok. A to tak zrazu nepožičia? Nevedela už pri poslednom požičiavaní, ako na tom s majetkom stojí jej dlžník? A sused vraví, že nevedela. Trochu „prikrášlil“ svoje účtovníctvo, tu i tam niečo zaonačil, preúčtoval, nadhodnotil... Banka možno aj niečo tušila, lebo veru posledné úroky boli dosť mastné. Zrejme si do nich zahrnula riziko, že sa možno niečo zomelie. Neprestávate sa čudovať a len neveriacky krútite hlavou nad nezodpovedným počínaním banky. Ale váš sused ju obhajuje, vraj banka za to všetko nemôže, lebo aj audítor nemal výhrady k účtovníctvu. Tak prečo by mala mať banka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stojí pred vami sused, ktorý prehajdákal svoje peniaze, dlžný je viac, ako môže reálne splatiť, falšoval účtovníctvo a od vás teraz pýta peniaze. Čo urobíte? NEPOŽIČIATE! Vy predsa nebudete hazardovať so svojimi peniazmi. Pochybil audítor? Mala by ho riešiť komora audítorov, vyvodiť dôsledky, možno aj vylúčiť zo Slovenská komora audítorov. Sused klamal, falšoval? Možno sa dokonca dopustil trestného činu krátenia a neodvedenia dane, trestný čin podvodu. To je zrejme na podanie trestného oznámenia! A banka? Nech si znáša následky svojich ľahkovážne rozdávaných úverov sama.

Pozor! Banka nie je v tom sama. Čo ak je to práve tá banka, v ktorej máte účet? A čo čert nechce. Je to ona. Neváhate a idete do banky vybrať peniaze, aby ste ochránili svoje úspory.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz to príde! Bankový úradník vám slušne vysvetlí, že takto to nepôjde. Ak nechcete prísť o svoje úspory, musia sa všetci, ktorí majú v banke účet, vyskladať na dlh vášho suseda. On na oplátku sľúbi, že už nebude míňať. A na vašu otázku, že kto to kedy videl, aby sa tí, ktorí sa správali fér a ktorí nemíňali hlava nehlava, skladali na susedov dlh. Ale v banke majú na to celkom logický argument. Ak nechcete znehodnotiť svoje úspory... !

Ak by ste toto niekomu porozprávali, bude to považovať za žart, alebo za úplne nereálny príbeh pritiahnutý za vlasy. Na takúto absurdnosť sa nedá povedať ani len – nepreháňaj. Ak niekto preháňa, je na jeho príbehu aspoň niečo reálne. Na tomto nič. Je to vlastne taký kameňák.  A možno ani nie vtipný kameňák. Len totálne nereálny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lenže vráťme sa z mikroekonomického príbehu do makroekonomiky – a hľa. Celkom vážne vás presviedčajú, že vyskladať sa na nezodpovedný prístup a minimálne pofidérne praktiky pri vykazovaní hospodárenia štátu, je normálne. Zanedbaná kontrola, ako keby sa nič nestalo. Ak váš fiktívny sused by bol možno obžalovaný z trestného činu podvodu, tak náš skoro sused v EU je len ten, kto potrebuje pomoc.

Možno sa zase niekto ozve, že vstupom do eurozóny sme sa zaviazali k určitej solidarite. To áno, ale solidarita by sa mala prejaviť v časoch, kedy sa niektorý z členov eurozóny ocitne v zlej situácii z dôvodov iných, ako je nezodpovednosť a falšovanie údajov. V posledných rokoch nám príroda ukázala, že je silnejšia, ako by sme si priali, aj náhoda môže zásadne vstúpiť do ekonomiky štátu. Ak by sa Gréckom prevalila cunami, alebo by ho ničili zemetrasenia a zasypával vulkanický popol a láva, to by bol dobrý dôvod na prejav solidarity. Ak by ekologická katastrofa typu Mexický záliv znečistila pobrežie Grécka, ktorého turistický priemysel je odkázaný na prírodné krásy, bola by finančná pomoc určite na mieste. A keby pandémia závažnej choroby znemožnila Grékom pracovať, tak by som neváhala ani chvíľu. Lenže teraz sa pýtam, prečo tak strašne hazardujeme s morálkou? Zakladáme precedens, že klamať sa oplatí. Nemusíme byť zodpovední, stačí ak budeme v eurozóne a budeme medzi prvými, ktorí o peniaze požiadajú. Posledným už totiž nebude čo dať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale to mi už pripomína pyramídové hry. Ozaj, neviete, kto by nás mohol v takejto situácii odškodniť?

Katarína Cibulková

Katarína Cibulková

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pôsobím akoposlankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za SDKÚ-DS, som členkou Ústavnoprávneho výboru SR a Mandátového a imunitného výboru SR.Od roku 1998 som poslankyňou Mestského zastupiteľstva mesta Piešťany a v novembri tohto roku som bola zvolená za poslankyňu do zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja. Narodila som sa 14.januára 1962. Som vydatá, mám dcéru Dominiku. Vyštudovala som právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu